Новини
Реабілітація в Україні: чи вистачає спеціалістів?
Поранені військові, люди після травм та інсультів – тисячі українців щодня потребують реабілітації. Але чи готова система допомогти кожному?
У новому випуску «Медичного хабу» покажемо, як у Дніпровському державному медичному університеті готують нове покоління реабілітологів:
📌 Ексклюзивне інтерв’ю з ректором ДДМУ Тетяною ПЕРЦЕВОЮ
📌 Коментарі завідувача кафедрою фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології, професора Олега НЕХАНЕВИЧА про особливості навчання
📌 Враження студентів та викладачів – чому вони обрали цей шлях
📌 Теорія та практика: як майбутні реабілітологи опановують професію
Цей напрям критично важливий для України.
Дивіться, які перспективи чекають на фахівців і як вони зможуть змінити життя тисяч людей!
27.02.2025 року відбулося чергове сумісне засідання СНТ кафедр фізичної реабілітації, спортивної медицини та велеології і кафедри неврології у вигляді практичного заняття зі студентами з теми «Терапевтичні вправи для профілактики та лікування вертеброневрологічної патології». Привітна атмосфера кафедри,професійне обладнання зали фізичної терапії , щира зацікавленість студентів та їх бажання поглиблювати знання з фізичної реабілітації сприяють ефективному процесу навчання, з можливістю закріпити отриманні знання на практиці.
Студентка ДДМУ - серед найдостойніших!
Вперше студентка нашого університету отримала академічну стипендію імені Героя Небесної Сотні Василя Мойсея.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України стипендія заснована на честь 10 наймолодших Героїв Небесної Сотні у 2017 році для вшанування їхньої пам’яті. На всю Україну присуджується лише 50 стипендій на рік за окремими спеціальностями. Щоб мати шанс отримати відзнаку, потрібно пройти всеукраїнський відбір та бути у 10 % найкращих студентів за рейтинговим списком.
Університетська спільнота вітає Анну Соломенко, яка навчається на другому курсі магістратури за спеціальністю «Терапія та реабілітація»!
Анна за час навчання зарекомендувала себе як наполеглива і старанна студентка, яка демонструє високий рівень успішності. Нехай ця висока відзнака буде для неї стимулом для подальшого розвитку, самореалізації та джерелом нових інноваційних ідей.
Тренінг зі спеціалізованої реабілітаційної допомоги при ураженнях спинного мозку
На початку грудня у 2024 році на базі КП «Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни» РОР (смт Клевань) за підтримки МОЗ України та World Health Organization (WHO) відбувся тренінг з уродинамічного дослідження, яке є золотим стандартом діагностики функціональних порушень нижніх сечовивідних шляхів і є необхідним для пацієнтів з травмами спинного мозку (ТСМ).
Триває навчання мультидисциплінарної команди Дніпровського регіонального центру реабілітації при травмах спинного мозку. Система навчання команди у складі лікарів ФРМ, фізичних та ерготерапевтів, медичних сестер передбачає теоретичну та практичну підготовку. До навчального процесу, окрім спеціалістів Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни, залучені експерти ВООЗ, які охоче діляться знаннями й досвідом роботи з пацієнтами з ТСМ.
У заході взяли участь асистентка кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології та кафедри неврології ДДМУ Ольга Соміло; асистент кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології Володимир Васильченко, а також медичні сестри відділення пластичної й реконструктивної урології Університетської лікарні Анна Мʼячина та Катерина Шевченко.
Просуваємо уродинамічне дослідження як один з основних методів обстеження для урологів, сімейних лікарів, а також для інших лікарів-спеціалістів, що надають допомогу пацієнтам з ураженнями спинного мозку (УСМ). Впровадження його в клінічну практику дозволяє вчасно діагностувати порушення та обрати правильну для пацієнта з ТСМ тактику менеджменту сечового міхура, поліпшити якість життя, збільшити його тривалість.
Фахівці ДДМУ взяли участь у IV Національному конгресі фізичної та реабілітаційної медицини
27-28 вересня у Києві відбувся IV Національний Конгрес фізичної та реабілітаційної медицини, присвячений 10-річчю з дня заснування фізичної та реабілітаційної медицини (ФРМ) в Україні. У форумі взяли участь 520 офлайн та 1700 онлайн учасників, 19 міжнародних спікерів та менторів з 9 країн світу (США, Ізраїль, Канада, Італія, Словенія, Естонія, Австралія, Норвегія та Швеція), 81 доповідач з України.
Масштабна подія зібрала представників медичної спільноти, серед яких досвідчені спеціалісти у галузі реабілітації, професори, які активно опановують сучасні технології та молоді лікарі ФРМ з різних куточків України, які вже використовують найсучасніші методи реабілітації. Досвід ФРМ Дніпровського державного медичного університету на заході представили завідувач кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології ДДМУ Олег Неханевич та асистент кафедри Юрій Корота.
Сучасна система реабілітаційної медицини демонструє свою ефективність, особливо в останні чотири роки, за які Україна зробила колосальні кроки в її розвитку. Ситуація з великою кількістю постраждалих від військових дій потребує нових системних підходів до організації відновлення їх здоров’я, тож потрібно екстрено удосконалювати та розвивати системи ФРМ в Україні. Історія національної системи реабілітації твориться сьогодні, а згуртована праця українських колег і взаємодія з міжнародними партнерами створює можливості для змін і розвитку якісної реабілітаційної допомоги в Україні.
Дякуємо організаторам Конгресу за можливість обмінятися досвідом з колегами та розповісти про свої напрацювання.
У ДДМУ відбувся захист дисертації здобувача ступеня доктора філософії, аспіранта кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології ДДМУ Юрія Володимировича Короти на тему: «Фізична терапія пацієнтів з коронавірусною хворобою на етапах реабілітації», галузь знань – 22 «Охорона здоров’я», спеціальність 227 «Фізична терапія, ерготерапія»
Наукові керівники – професор Олег Борисович Неханевич та професорка Катерина Юріївна Гашинова.
На підставі захисту дисертації спеціалізована вчена рада ДФ 08.601.124 під головуванням професорки Конопкіної Людмили Іванівни ухвалила присудити ступінь доктора філософії Ю. В. Короті. Спеціальність «Фізична терапія, ерготерапія», галузь знань «Охорона здоров’я».
Вітаємо дисертанта наукових керівників з успішним захистом!
Результати Олімпіади з фізичної терапії, ерготерапії у 2023-2024 н.р.
10 квітня 2024 року на кафедрі фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології відбувся І тур олімпіади з фізичної терапії, ерготерапії. В конкурсі прийняли участь 19 здобувачів освіти з різних курсів і спеціальностей, зокрема зі спеціальностей: «Терапія та реабілітація» (1 курс), «Фізична терапія, ерготерапія» (2, 3 і 4 курси бакалаври та 1 курс магістри) та «Медицина» (4 курс). Олімпіада включала визначення рівня теоретичної підготовки (у вигляді тестових завдань) та визначення рівня практичної (клінічної) підготовки (у вигляді вирішення клінічного завдання).
Учасників олімпіади привітав завідувач кафедри, професор Неханевич Олег Борисович. Він подякував студентам за бажання прийняти участь в конкурсі і зазначив, що переможці олімпіади отримають можливість влітку пройти безкоштовне стажування у Швейцарському реабілітаційному центрі Physiotherapie Steinbach / Physio Aktiv.
За результатами Олімпіади переможницею стала студентка І курсу магістратури зі спеціальності «Фізична терапія» Засядьвовк Альона. Інші призові місця були розподілені наступним чином. Друге місце поділили між собою студент І курсу магістратури зі спеціальності «Фізична терапія» Губернюк Євген та студентка ІІІ курсу бакалаврату зі спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія» Анікіна Кармона Уляна. Третє місце, за рішенням конкурсної комісії, було присуджено чотирьом студентам – Авраменко Валерії (2 курс, бакалавр зі спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія»), Сінєлобовій Анастасії (4 курс, магістратура зі спеціальності «Медицина», Вергун Анні (3 курс, бакалавр зі спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія») і Денисюк Ангеліні (1 курс, бакалавр зі спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія»).
Від щирого серця вітаємо переможців та бажаємо успіхів, творчого натхнення та всього найкращого всім учасникам конкурсу!
Мої вітання всім читачам! Мене звати Соломенко Анна, я отримую рівень магістра за спеціальністю «фізична терапія та реабілітація». Хочу поділитися своїми враженнями щодо можливості відвідати стажування в Швейцарії в центрі реабілітації «PhysiotherapieSteinbach / PhysioAktiv». Я мала нагоду разом із представницею 4-го курсу Правдіною Софією поїхати на стажування до центра фізичної терпапії в містах Бельп та Тоффен. Керівником нашого стажування були доцент кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології Бакурідзе-Маніна Вікторія Борисівна та директор центрівДаніель Обріст. Даніель Обріст - надзвичайно талановитий з великим досвідом спеціаліст з фізичної терапії, проводив для нас майстер-класи з тригірної терапії, акупунктури та мобілізації суглобів та консультації щодо специфіки праці із різними патологіями. Це був неймовірний досвід для нас і він назавжди таким залишиться! Під час стажування ми дізналися багато нового із теорії та опанували нові практичні навички і тепер можемо застосовувати все це в практиці із власними пацієнтами! Навчання та практика відбувалися англійською та німецькою мовами.
Хочу сказати, що центри «PhysiotherapieSteinbach / PhysioAktiv» надають велику допомогу нашим громадянам, які зараз перебувають в Швейцарії через вторгнення ворога на наші землі. На чолі з Даніелем та з нашою допомогою було проведено захід в День незалежності України, де зібралися громадяни Швейцарії та наші земляки для святкування такого важливого для нас свята!!! Хочемо сказати щире: "Дякуємо!" за цю можливість.
Також ми мали нагоду відвідати і побачити красиві та незабутні природні пам‘ятки Швейцарії.
Хотіли б висловити свою вдячність нашому керівнику стажування Бакурідзе-Маніної Вікторії Борисівні, завідувачу кафедри Неханевичу Олегу Борисовичу та керівництву Дніпровського державного медичного університету за таку чудову можливість. І звичайно велике, щире дякую Даніелю Обрісту за теплий прийом і допомогу Україні в такі не прості часи!!!
Ми будемо завжди пам‘ятати це стажування та нести здобуті навички та знання для розвитку та покращення послуг реабілітації в Україні!
Соломенко Анна.
Практичне заняття з іпотерапії
Для того, щоб більше зацікавити та підвищити рівень знань студентів зі спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія», викладачі кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології Бакрідзе-Маніна Вікторія Борисівна і Черниш Віктор Анатолійович разом із студенткою Плахотник Ельвірою організували та провели практичне заняття з дисципліни «Оздоровчо-рекреаційна рухова активність» на приватній стайні EqueTerra.
Керівник стайні Тараненко Мілена провела цікаву екскурсію, познайомила студентів із будовою тіла та біомеханікою руху коня, розповіла про позитивний вплив іпотерапії на здоров'я людини, про ефективність лікування різних захворювань. Студенти із задоволенням слухали про такий метод фізичної терапії, як іпотерапія, а також яким має бути кінь для реабілітації та адаптивного спорту.
Всі студенти отримали практичний досвід їзди верхи. Звісно, дехто вперше отримав досвід їздити верхи на коні й переборювали свої хвилювання, але за кілька хвилин, перебуваючи верхи на коні, студенти набули впевненості, рішучості та покращили свій психоемоційний стан. Це був чудовий день із новими хвилюючими та незабутніми почуттями та емоціями.

Результати Олімпіади з фізичної терапії, ерготерапії у 2022-2023 н.р.

Лист подяки
Наразі вже закінчилось моє стажування у сучасному центрі фізичної терапії Physiotherapie Steinbach physio aktiv м. Бельп, Швейцарія, яке тривало з 3 січня по 10 лютого 2023 року. Хочеться поділитися отриманими враженнями від проведеного часу.
За період стажування я ознайомилась із організацією та діяльністю реабілітаційного центру, з основними тенденціями і передовими технологіями фізичної терапії у Швейцарії. Мною отримано багато нової інформації з різних сучасних направлень, здобуті навички роботи на сучасних тренажерних приладах, вивчено новітні методики з фізичної реабілітації пацієнтів, що ефективно застосовують у Швейцарії.
У цей період, я не тільки отримувала нову інформацію та здобувала нові навички, але й ділилася своїм професійними знаннями. Так для команди фахівців реабілітаційного центру Physiotherapie Steinbach physio aktiv було організовано майстер-клас «Фізична терапія при гіпермобільності суглобів», який включав як теоретичну так і практичну частину. В свою чергу фізичні терапевти ділилися своїм досвідом роботи із пацієнтами із різними захворюваннями.
Разом із завідувачем кафедри Олегом Неханевичем та керівником центру Данієлем Обристом ми провели онлайн зустріч де було обговорено подальші перспективи співпраці між Дніпровським державним медичним університетом та центром фізичної терапії Physiotherapie Steinbach physio aktive, зокрема щодо можливості стажування здобувачів освіти Дніпровського державного медичного університету за спеціальністю 227 «Фізична терапія, ерготерапія».
Ми дуже вдячні керівникам центру Даниєлю та Луиз Обріст за можливість проходження стажування у реабілітаційному центрі Physiotherapie Steinbach physio aktiv, а також за можливість отримати нові знання та навички, щиро дякуємо за вашу підтримку та допомогу у такий складний і небезпечний для нашої країни час.
Дякуємо вам за позитивну оцінку стажування та сподіваємось на подальшу співпрацю.
«I would like to thank you - also on behalf of our entire team and all our patients - for your stay, the excellent cooperation and the fruitful and extraordinarily enriching exchange. It was a work-intensive, lively, inspiring and motivating time. Both we professionals and our patients have benefited enormously from you!»
«Я хотів би подякувати вам – також від імені всієї нашої команди та всіх наших пацієнтів – за ваше перебування, відмінну співпрацю та плідний та надзвичайно корисний обмін думками. Це був напружений, живий, надихаючий та мотивуючий час. І ми, професіонали, і наші пацієнти отримали величезну користь від сумісної співпраці!»
Щиро Ваш, Данієль Обріст
Стажування у Швейцарії.
Перш ніж розпочати свій невеликий звіт про початок стажування у центрі фізичної терапії Fhysiotherapie Steinbach physio aktiv м. Бельп, Швейцарія, я хотіла подякувати керівництву Дніпровського державного медичного університету: ректору проф. Перцеві Т.О., першому проректору проф. Шпонці І.С., проректору із навчальної роботи проф. Захарову С.В. та завідувачу кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології за підтримку та допомогу у підготовці до цього проекту.
Вже два тижні триває моє стажування у центрі фізичної терапії Fhysiotherapie Steinbach у Швейцарії. Моя практична діяльність розпочалася із теплої зустрічі керівників центру Даниєля та Луиз Обрист. Перший тиждень був присвячений теоретичній роботі із документацією та спостереженню за роботою фізичних терапевтів центру. Я отримала інформацію стосовно особливостей проведення фізичної терапії у центрі про засоби та методи які найчастіше використовують фахівці для проведення фізичної терапії у Швейцарії, ознайомилась із сучасними тренажерними приладами.
За цей період мною було представлено презентацію про Дніпровський державний медичний університет, де я розповіла про особливості і програму навчання студентів, клінічні бази проходження практики та подальше працевлаштування.
Наразі моє стажування продовжується. Ще дуже багато планів та спільних проектів. Я сподіваюсь, що наша співпраця буде продуктивною та якісною, що дозволить підвищити професійний рівень мене та моїх колег із центру фізичної терапії Fhysiotherapie Steinbach physio aktiv м. Бельп, Швейцарія.
Кандидат наук з фізичного виховання та спорту,
доцент каф. фізичної реабілітації, спортивної медицини
та валеології Бакурідзе-Маніна Вікторія Борисівна
На кафедрі фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології Дніпровського державного медичного університету вже не перший рік, традиційно, проходить студентська науково-практична конференція.
Не дивлячись на воєнний стан, нестабільне енергетичне забезпечення та зв'язок, відсутність світла 21.12.2022 відбулась чергова науково-практична конференція, яка проходила у онлайн форматі.
У науковій конференції прийняли участь більше 30 здобувачів вищої освіти бакалаврського та магістерського рівня спеціальності «Фізична терапія, ерготерапії»
Студентами Дніпровського державного медичного університету було підготовлено 9 доповідей які розкривали актуальні питання фізичної терапії та ерготерапії.
Також були представлені ґрунтовні спільні наукові роботи разом із студентами інших закладів вищої освіти України: ЗВО «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради, Придніпровська державна академія фізичної культури та спорту, Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця.
Науково-практична конференція дала можливість підвищити рівень професійних знань, практичних навичок та здобути певний досвід наукової роботи.
Не дивлячись на воєнний стан та нестабільне енергетичне забезпечення, 18.11.2022 у Дніпровському державному медичному університеті відбувся захист дисертаційної роботи на здобуття ступеня доктора філософії аспіранта кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології Секретного Володимира Анатолійовича на тему «Ефективність фізичної терапії у хокеїстів після струсу головного мозку» з галузі знань 22 «Охорона здоров’я» за спеціальністю 227 «Фізична терапія, ерготерапія».
Вітаємо Секретного Володимира Анатолійовича та його наукового керівника д.мед.н., професора Неханевича Олега Борисовича з успішним захистом дисертації та бажаємо успіхів у подальшої наукової діяльності!