Вибіркові дисципліни

Перелік вибіркових навчальних дисциплін другого року навчання на кафедрі фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології за спеціальністю 

227 «Фізична терапія»

на 2024-2025 н.р.

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо особливостей організації реабілітаційної допомоги та проведення фізичної терапії в умовах війни. Формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок оцінки стану пацієнтів з військовими травмами центральної та периферичної нервової системи. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення спеціалізованих задач та практичних проблем при складних м'язово-скелетних травмах війни.

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо особливостей менеджменту фізичної терапії у фазі протезного тренування, формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок оцінки стану пацієнтів у передопераційній та післяопераційній-передпротезній фазі. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з порушеннями функціонування організму при ампутаціях верхніх та нижніх кінцівок на різних рівнях, а також розуміння особливостей фізичної терапії у осіб з ампутаціями у різних нозологічних та вікових групах.

Здобуття студентами загальних та спеціальних знань щодо анатомо-фізіологічних особливостей хребта і спинного мозку, клінічних синдромів ураження спинного мозку. Формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок обстеження пацієнтів з травмою спинного мозку. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії для встановлення цілей реабілітації у пацієнтів з травмою спинного мозку під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з особливостями фізичної терапії та ерготерапії із застосуванням допоміжних засобів для пацієнтів з травмою спинного мозку, а також розуміння причин розвитку специфічних ускладнень спінальної травми.

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо основ та ролі кінезіологічного тейпування в практичній діяльності фізичного терапевта. Формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок кінезіологічного тейпування при захворюваннях та ушкодженнях верхньої, нижньої кінцівки, центральної та периферичної нервової системи, при порушеннях постави та сколіозах у дітей та дорослих, а також при захворюваннях та ушкодженнях обличчя. Оволодіння техніками лімфодренажного кінезіотейпування на ділянках верхніх/нижніх кінцівок та тулуба.

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо анатомо-фізіологічних особливостей суглобів, сучасних методів та технологій ендопротезування суглобів, формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок оцінки стану пацієнтів при ендопротезуванні у фізичній терапії на передопераційному та післяопераційному етапі. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з порушеннями функціонування організму при ендопротезуванні суглобів, а також розуміння причин розвитку специфічних ускладнень у пацієнтів при ендопротезуванні суглобів.

Фізична терапія в кардіохірургії

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо особливостей фізичної терапії при порушеннях серцевої діяльності у результаті хірургічних втручань, розрахунок обсягу навантажень для вправ на відновлення кардіовитривалості, формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок оцінки функціонального стану та розробки втручань для пацієнтів з серцевою недостатністю. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних зі структурно-функціональними порушеннями та обмеженнями активності та участі при серцевій недостатності, а також розуміння принципів кардіореабілітації та ролі фізичної терапії в ній.

Фізична терапія при хронічних обструктивних захворюваннях легень

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо особливостей фізичної терапії при респіраторних порушеннях у результаті таких захворювань як бронхіальна астма, хронічний обструктивний бронхіт, хронічний бронхіт з емфіземою легень та ін. Розрахунок обсягу навантажень для вправ на відновлення витривалості, формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок оцінки функціонального стану та розробки втручань для пацієнтів з дихальною недостатністю. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних зі структурно-функціональними порушеннями та обмеженнями активності та участі при дихальній недостатності, а також розуміння принципів реабілітації та ролі фізичної терапії в ній.

Фізична терапія при хронічному неспецифічному больовому синдромі

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей, формування системи професійних знань, методичних вмінь, навичок і комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з хронічним неспецифічним больовим синдромом.  Розвиток навичок застосування доказово-інформованих підходів фізичної терапії до менеджменту хронічного болю, а також розуміння мультидисциплінарного підходу до реабілітації пацієнтів з хронічним больовим синдромом.

Менеджмент та лідерство у фізичній терапії

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань з основ менеджменту та лідерства у фізичній терапії, формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок організації служби фізичної терапії та управління персоналом. Розвиток навичок комунікацій, лідерських якостей, необхідних для ефективного управління практикою фізичної терапії,  а також розуміння принципів стратегічного планування, управління якістю та ресурсами в фізичної терапії.

Фізична терапія при операціях на органах грудної клітки

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо особливостей фізичної терапії в передопераційний та післяопераційний періоди при операціях на органах грудної клітки, формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок оцінки стану пацієнтів та розробки втручань для покращення функціонального відновлення. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з відновленням після операцій на органах грудної клітки, а також розуміння принципів легеневої реабілітації та ролі фізичної терапії в ній.

Формування у здобувачів вищої освіти комунікативних мовленнєвих компетенцій та вміння застосовувати свої знання з іноземної мови для здійснення професійного іншомовного спілкування. Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей з англійської мови, необхідних для професійної діяльності в сфері фізичної терапії, формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок використання англійської мови для читання фахової літератури, участі в міжнародних конференціях та професійного спілкування з іноземними колегами. Розвиток академічної та професійної англійської мови, необхідної для інтеграції в міжнародний професійний простір.

Фізична терапія дітей з органічними ураженнями нервової системи

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо особливостей фізичної терапії для дітей з органічними ураженнями нервової системи, формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок оцінки функціональних можливостей та розробки втручань для дітей з такими порушеннями. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з дитячим церебральним паралічем, спінальною м’язовою атрофією та іншими органічними ураженнями нервової системи, а також розуміння принципів доказово-інформованих підходів.

Фізична терапія при прогресуючих захворюваннях нервової системи

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей, формування системи професійних знань, методичних вмінь, навичок і комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з прогресуючими захворюваннями нервової системи, такими як хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, бічний аміотрофічний склероз та інші.  Розвиток навичок застосування адаптивних стратегій, допоміжних технологій та втручань, спрямованих на підтримку функціональної незалежності та якості життя пацієнтів з прогресуючими неврологічними захворюваннями.

Організація роботи реабілітаційних закладів

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо організаційної структури, управління та функціонування реабілітаційних закладів,  формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок організації служби фізичної терапії в різних типах реабілітаційних установ. Розвиток навичок адміністративного управління, командної роботи та міжпрофесійної взаємодії в реабілітаційній сфері, а також розуміння принципів фінансування, законодавчого регулювання та стандартизації реабілітаційних послуг.

Психологічна адаптація людей зі стійким обмеженим життєдіяльності

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо міждісциплінарного підходу у вирішенні питань психологічної адаптації людей зі стійкими обмеженнями життєдіяльності та ролі фізичної терапії, формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок застосування специфічних втручань для осіб зі зниженою мотивацією та психологічною лабільністю. Розвиток навичок комунікацій, емпатії, що необхідні фахівцю з фізичної терапії при роботі з пацієнтами з психічними та психологічними розладами, а також розуміння принципів ментального здоров’я та відновлення в психіатрії.

Основи терапії мови та мовлення

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей, формування системи професійних знань, методичних вмінь, навичок і комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з порушеннями ковтання, мови та мовлення.  Розвиток навичок оцінки функцій ковтання, мови та мовлення, розробки та реалізації втручань для покращення цих функцій, а також розуміння міждисциплінарного підходу до реабілітації пацієнтів з дисфагією та комунікативними порушеннями.

Фізична терапія при опіковій хворобі

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо видів та ступенів опікових пошкоджень, технік надання першої медичної допомоги при опіках, фізіологічних змін в організмі пацієнта при опіковій травмі. Формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок оцінки впливу опікових травм на організм і роль фізичної терапії в реабілітації пацієнтів. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з порушеннями функціонування організму при опіках різних ступенів та локалізації, у тому числі опіках слизових оболонок, а також розуміння причин розвитку специфічних ускладнень у пацієнтів з опіковою хворобою.

Невідкладні стани в професійній практиці

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей, формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок надання першої невідкладної допомоги в ситуаціях, що можуть виникнути в професійній практиці фізичного терапевта. Розвиток навичок швидкої оцінки стану пацієнта, надання першої допомоги при невідкладних станах (непритомність, судоми, кровотечі тощо), а також розуміння алгоритмів дій при різних видах невідкладних станів та принципів безпеки в професійній діяльності.

Фізична терапія при коронавірусній хворобі

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо основних патофізіологічних змінам в організмі пацієнтів, які перенесли COVID-19. Формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок оцінки впливу коронавірусної інфекції на організм і роль фізичної терапії в реабілітації пацієнтів. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з порушеннями функціонування організму в умовах складного запального процесу з генералізованим порушенням роботи органів та систем організму. Вивчення симптомів та ускладнень, що можуть виникнути після перенесеної хвороби (легеневі ускладнення, слабкість, порушення рухової активності). Розробка і проведення програм фізичної терапії для відновлення рухової активності та кардіореспіраторної витривалості.

Фізична терапія при плоскостопості та сколіозі

Здобуття студентами загальних та спеціальних (фахових) компетентностей та знань щодо видів, клінічних проявів та факторів ризику розвитку плоскостопості та сколіозу у дітей та дорослих. Формування системи професійних знань, методичних вмінь та навичок оцінки їх впливу на організм і роль фізичної терапії в реабілітації пацієнтів. Розвиток навичок комунікацій, що необхідні фахівцю з фізичної терапії під час реабілітаційного процесу для вирішення складних спеціалізованих задач та практичних проблем, пов’язаних з порушеннями функціонування організму при плоскостопості та сколіозі. Оволодіння техніками корекції та зміцнення м’язів, що сприяють нормалізації статичних і динамічних функцій стопи та хребта. Ознайомлення з анатомією та фізіологією стопи і хребта, а також механізмами розвитку плоскостопості та сколіозу.

Фізична терапія при вроджених вадах розвитку

Фізична терапія при опущенні внутрішніх органів

Фізична терапія при ревматологічних захворюваннях

Фізична терапія при захворюваннях ендокринної системи та порушенні обміну речовин

Основи сенсорної інтеграції

Основи мануальної терапії